Digitalni monitoring pacijenata sa kancerom
Zbog visoke stope smrtnosti, kao i čestih komplikacija terapije, praćenje onkoloških pacijenata je neophodno tokom i nakon svakog ciklusa lečenja.
Kako onkološki pacijenti mogu imati kompromitovan imunitet, česte posete zdravstvenim ustanovama mogu povećati rizik za razvoj infekcije i daljih komplikacija. Iz tog razloga, postoji velika potreba za pružanjem zdravstvene zaštite pacijentima na daljinu.
Telemedicina i praćenje stanja pacijenta iz njegovog doma su posebno važni za kontinuiranu i pravovremenu detekciju neželjenih dejstava terapije i eventualnih komplikacija. Uređaji koji se koriste za praćenje na daljinu mogu biti povezani sa sistemima u zdravstvenoj ustanovi i obavestiti je ukoliko dođe do pogoršanja stanja pacijenta ili komplikacija opasnih po život.
Ovakvi uređaju mogu pratiti vitalne funkcije, kao što su telesna temperatura, krvni pritisak, broj otkucaja srca i nivo glukoze u krvi. Kako bi se osigurala adherenca pacijenata, neki od uređaja za praćenje poseduju alarme koji se aktiviraju nekoliko puta dnevno i služe da podsete pacijenta da redovno unosi sve eventualne simptome. Ova opcija je posebno važna kod pacijenata koji imaju oštećeno pamćenje ili neko oštećenje ili oboljenje mozga.
Istraživanja su pokazala da ovakvi sistemi, koji omogućavaju da lekari imaju pravovremenu informaciju o eventualnom pogoršanju stanja pacijenta, mogu služiti za izmenu ili prilagođavanje terapije i voditi dugoročnom unapređenju ishoda lečenja.
Dodatno, uključivanjem pacijenata u aktivnu kontrolu svog zdravlja, omogućava se bolje razumevanje bolesti i povećava sopstvena odgovornost za poboljšanje zdravstvenog stanja, što, takođe, povećava šanse za pozitivni ishod lečenja.
Jedna od prednosti sistema za praćenje pacijenata na daljinu jeste i rasterećenje zdravstvenih sistema. Brzim pregledom elektronskih kartona, omogućava se trijaža svakog pacijenta, praćenje njegovog stanja u realnom vremenu i pružanje nege prema prioritetu. Na ovaj način, smanjuje se broj zakazanih ličnih poseta pacijentima kod kojih to dozvoljava zdravstveno stanje i koji će uputstva o daljoj nezi dobiti na daljinu. Praćenjem na daljinu jača se odnos između zdravstvenog radnika i pacijenta, jer je tok komunikacije neprekidan.
Ipak, pored brojnih prednosti, potrebno je prevazići neke izazove za punu implementaciju ove usluge. Potrebna je detaljna edukacija svakog pacijenta za korišćenje uređaja i pravilan unos podataka, kao i investicija u IT infrastrukturu zdravstvenih centara.
Reference:
1. Maguire, R. et al. (2021). Real time remote symptom monitoring during chemotherapy for cancer: European multicentre randomised controlled trial (eSMART). Bmj, 374.
2 McGregor, B. A., Vidal, G. A., Shah, S. A., Mitchell, J. D., & Hendifar, A. E. (2020). Remote oncology care: review of current technology
and future directions. Cureus, 12(8)..
3. Furlong, E., Darley, A., Fox, P., Buick, A., Kotronoulas, G., Miller, M. & Maguire, R. (2019). Adaptation and implementation of a mobile phone–based remote symptom monitoring system for people with cancer in Europe. JMIR cancer, 5(1).