Poreklo SARS-CoV-2
Usled globalne vanredne situacije izazvane prekomernim širenjem COVID-19, razumno je zapitati se zašto je poreklo pandemije važno. Detaljno razumevanje načina na koji je životinjski virus preskočio granice vrsta da bi tako produktivno zarazio ljude pomoći će u sprečavanju budućih zoonotskih događaja. Pored toga, identifikacija najbližih srodnika virusa SARS-CoV-2 koji cirkulišu u životinjama pomoći će daljem proučavanju virusne funkcije.
Od kada smo se suočili sa SARS-om pre svega 18 godina, veliki broj SARS-u sličnih koronavirusa (SARSr-CoVs) otkriven je u slepim miševima, za koje se smatra da su ’prirodni rezervoari’ ovih virusa. Prethodne studije su pokazale da neki SARSr-CoVs identifikovani u slepim miševima imaju mogućnost da zaraze ljude. Stoga, logično je pretpostaviti da se i novi koronavirus (SARS-CoV-2), upravo sa ove životinje preneo na ljudsku rasu. U studiji koju su sproveli Zhou Peng i saradnici, objavljenoj u časopisu Nature u februaru ove godine, pokazano je da kraći segment RNK-zavisne RNK polimeraze izolovane iz koronavirusa, pronađen u Rhinolophus affinis vrsti slepih miševa, neverovatno liči na novootkriveni SARS-CoV-2. Međutim, daljim analizama je utvrđeno da njihova sličnost ipak nije apsolutna, već da je preklapanje sekvenci oko 96% i da je većina razlika zapravo u samom receptor vezujućem domenu (RBD), te da se usled toga verovatno ne može uspešno vezati za ACE2 (poznati ćelijski receptor za SARS-CoV), kako se ranije pretpostavljalo.
Osim kod slepih miševa, koronavirusi su identifikovani i kod pangolina, sisara afričkog i azijskog porekla, čiji RBD su vrlo slični domenima SARS-CoV-2, što nedvosmisleno potvrđuje da je ovaj virus optimizovao svoje proteinske nastavke za vezivanje za ljudski ACE2.
Iako dokazi pokazuju da SARS-CoV-2 nije namenski manipulisan virus, trenutno je nemoguće dokazati ili opovrgnuti ostale opisane teorije o njegovom poreklu. Međutim, budući da su najznačajnije karakteristike SARS-CoV-2, uključujući optimizovano RBD i polibazično mesto cepanja, primećene u srodnim koronavirusima u prirodi, nije verovatno da je bilo koji tip laboratorijski zasnovanog scenarija verodostojan.
Svetska Zdravstvena Organizacija (SZO) je 11. marta klasifikovala pojavu SARS-CoV-2 kao pandemiju i prema rečima Tedros Adhanom Ghebreyesus-a, direktora SZO, prozor za suzbijanje ove infekcije ‘sve je uži’. Stoga je i trenutni prioritet cele planete suzbijanje ovog virusa. Naučna istraživanja o definitivnom poreklu SARS-CoV-2 tek slede, a proučavanje srodnih virusnih sekvenci poreklom iz životinjskih uzorka verovatno će pomeriti ravnotežu u korist hipoteza zasnovanih na prirodnoj selekciji i modifikaciji virusa.
Ukoliko biste želeli više informacija u vezi sa ovim istraživanjem, možete se u bilo kom trenutku obratiti Vašem Roche predstavniku, ili poslati upit putem MI Atlas platforme:
-
Reference
- Kristian G. Andersen, Andrew Rambaut, W. Ian Lipkin, Edward C. Holmes & Robert F. Garry, Nature Medicine (2020)
- Yushun Wan, Jian Shang, Rachel Graham, Ralph S. Baric, Fang Li, Journal of Virology Mar 2020
- Zhou, P., Yang, X., Wang, X. et al. Nature (2020)
- What is coronavirus and what happens now it is a pandemic?, dostupno na: https://www.wired.co.uk/article/china-coronavirus, citirano 19.03.2020.
RS/NONP/2003/0007