Nega onkoloških bolesnika u Italiji u eri pandemije
Svetska zdravstvena organizacija je marta 2020. proglasila COVID-19 pandemiju. Za manje od tri nedelje, koronavirus je preopteretio zdravstveni sistem zemalja širom planete.
U itervjuu za The Cancer letter, eminentni italijanski onkolog, prof. Đuzepe Kuriljano, izjavio je da je trenutna situacija u Italiji kao da je ‘nastupilo ratno stanje ili teroristički napad, u kome će oko 10% pacijenata zahtevati zbrinjavanje na jedinici intenzivne nege’.
Italija, koja ima najviše slučajeva COVID-19 izvan Kine, uvela je obavezan karantin i zabranu putovanja za 60 miliona ljudi unutar zemlje.
Kako prioritetno zbrinuti pacijente sa karcinomom i suočiti se sa pandemijom COVID-19?
“Svaka zemlja treba da bude spremna na vanredne mere za ograničavanje širenja virusa i korišćenje kapaciteta jedinica intenzivne nege i zdravstvenog kadra za zbrinjavanje potencijalo novih pacijenata”.Đuzepe Kuriljano
Naime, onkolozi koji rade na području Milana su definisali dve grupe onkoloških pacijenata. Jednu su činili pacijenti koji su kompletirali terapiju ili čija je bolest pod kontrolom, a drugu pacijenti koji su na terapiji (neoadjuvantno ili adjuvantno lečenje ili lečenje metastatske bolesti). Pacijenti sa aktivnom bolešću su oni koji ispunjavaju uslove za hirurgiju, hemioterapiju i / ili radioterapiju, biološku terapiju, endokrinu terapiju i imunoterapiju.
Šta se trenutno preduzima u Italiji kako bi se smanjio rizik za onkološke pacijente? Prema rečima prof. Kuriljana, sve kontrolne posete, odnosno follow-up pregledi su obustavljeni. Prednost se daje pacijentima sa aktivnom bolešću. Došlo je do reorganizacije aktivnosti na klinici kako bi pacijenti indikovani za neoadjuvantno, adjuvantno lečenje ili pak lečenje metastatske bolesti, dobili terapiju na vreme. Isti prioritet je dat i pacijentima koji su primali eksperimentalnu terapiju u okviru kliničkih istraživanja.
Određeni su centri za lečenje, gde se ovakvi pacijenti mogu operisati ili primiti hemioterapiju / radioterapiju, biološku terapiju i imunoterapiju. Pacijenti koji ispunjavaju uslove za operativni zahvat imaju prioritetni pristup. Za pacijente koji primaju oralnu terapiju, obezbedjena je količina lekova za najmanje tri ciklusa u cilju smanjenja poseta bolnici. Intenzivnije praćenje je sprovedeno kod pacijenata sa karcinomom pluća, starijih pacijenata ili pacijenata sa komorbiditetima. Ono što svakako predstavlja problem je činjenica da mnogi od tih pacijenata žive na geografskom području sa zabranom putovanja za vreme pandemije. Međutim, njima je dozvoljeno kretanje uz specijalnu dozvolu, budući da putuju u svrhu lečenja.
Za pacijente je sprovedena edukacija putem nacionalne kampanje za suzbijanje koronavirusa i ličnih telefonskih poziva..
Od pacijenata je telefonom traženo da prijave ukoliko imaju groznicu, kašalj ili druge simptome, uz izričito uputstvo da u bolnicu na onkološko lečenje mogu da dođu isključivo ukoliko nemaju simptome infekcije koronavirusom. Na ulazu u bolnicu se sprovodi merenje temperature i pregled. Pacijenti ove mere lepo prihvataju jer su svesni da spadaju u rizičnu grupu.
Italija je koristila strategiju za suočavanje sa infekcijom COVID-19 fokusirajući se na četiri faktora: pacijente, stručnjake, resurse i lečenje.
Ne zaboravimo i reči Henri de Braktona “ An ounce of prevention is worth a pound of cure”.
Ukoliko biste želeli više informacija u vezi sa ovim tekstom, možete se u bilo kom trenutku obratiti Vašem Roche predstavniku, ili poslati upit putem MI Atlas platforme:
-
Reference
- The Treatment of Patients With Cancer and Containment of COVID-19: Experiences From Italy, Giuseppe Curigliano, ASCO daily news. March 2020.
- Conversation with The Cancer Letter: What to expect: Oncology’s response to coronavirus in Italy preuzeto sa: https://cancerletter.com/articles/20200311_1/ , citirano: 23.03.2020.
RS/NONP/2003/0012