Koronavirusi i onkološki bolesnici
Rad Wenhua Liang-a i saradnika objavljen u The Lancet Oncology 14. februara 2020. predstavlja prvu publikaciju u kojoj se govori o COVID-19 infekciji kod pacijenata obolelih od karcinoma. Procenat onkoloških pacijenata je bio viši u kohorti sa COVID-19 u odnosu na procenat u ukupnoj kineskoj populaciji, te su autori zaključili da pacijenti sa karcinomom imaju veću verovatnoću da razviju COVID-19.
Od 1590 pacijenata obolelih od COVID-19 koji su uključeni u ovu studiju (iz 575 bolnica u 31 kineskoj provinciji), 18 je imalo karcinom. Od njih 16 (dvoje od 18 pacijenata nije imalo poznat status lečenja karcinoma), samo je četvoro lečeno hirurški ili hemioterapijom u prethodnom mesecu. 12 pacijenata se oporavilo od prethodnog onkološkog lečenja (rutinsko praćenje nakon primarne resekcije) i nisu imali znake imunosupresije. Najviše je bilo pacijenata sa karcinomom pluća (5 od 18).
Hanping Wang i Li Zhang iz Union bolnice Medicinskog fakulteta u Pekingu (Peking Union Medical College Hospital) u komentaru na rad Liang-a i saradnika (objavljenom u The Lancet Oncology 3. marta 2020.) iznose mišljenje da COVID-19 infekcija kod pomenutih 12 pacijenata sa istorijom karcinoma nema veze sa njihovim karcinomom. Takođe, iako se u pomenutom radu tvrdi da pacijenti sa karcinomom imaju lošiji ishod od COVID-19, činjenica je i da je medijana starosti ovih pacijenata (63,1 godina) značajno viša u odnosu na pacijente bez istorije karcinoma (48.7 godina), što navodi na zaključak da je starija životna dob povezana sa lošijim ishodom od COVID-19.
U celoj situciji, ključni rizik za obolele od karcinoma predstavlja nemogućnost da dobiju adekvatnu medicinsku negu (kako u smislu dostupnosti bolnica, tako i u smislu regularnog medicinskog zbrinjavanja kada dođu u bolnicu). Konkretno, u oblasti Vuhan je veliki broj lekara otišao u grad Vuhan kako bi pomogli u zbrinjavanju obolelih od COVID-19, što je za posledicu imalo manji broj lekara u okolnim bolnicama. Takođe, pacijentima je savetovano da ne dolaze u bolnice zbog rizika od infekcije. To je rezultovalo odlaganjem pojedinih kliničkih sudija, obavezni karantin komplikuje posetu bolnicama kako bi se obavili redovni pregledi i kontrole, a ukoliko dođe do ozbiljnih komplikacija kod pacijenata sa uznapredovalim karcinomom ili je neophodna hitna medicinska pomoć, odlaganje ili nedostupnost medicinskog zbrinjavanja je ključni problem.
Osim bolje zaštite u eri COVID-19 i intenzivnijeg praćenja i lečenja ukoliko se zaraze SARS-CoV-2, onkološkim pacijentima bi trebalo obezbediti onlajn medicinsko savetovanje i odgovarajuće prepoznavanje i lečenje kritičnih stanja. Odluke o eventualnom odlaganju terapije obolelih od karcinoma bi trebalo donositi u odnosu na svakog pojedinačnog pacijenta spram rizika i opšte situacije, jer odlaganje lečenja kod ovih pacijenata može dovesti do progresije tumora i loših ishoda.
Ukoliko biste želeli da dobijete više informacija, molimo Vas da kontaktirate Vašeg Roche predstavnika, ili pošaljete upit putem MI Atlas platforme: serbia.medinfo@roche.com
-
Reference
1. Wang H. et al, Risk of COVID-19 for patients with cancer, Lancet Oncol 2020
2. Liang W. et al, Cancer patients in SARS-CoV-2 infection: a nationwide analysis in China, Lancet Oncol. 2020
3. Wang D et al, Clinical characteristics of 138 hospitalized patients with 2019 novel coronavirus-infected pneumonia in Wuhan, China. JAMA 2020
RS/NONP/2003/0011