COVID-19 i terapijski pristup pacijentima sa karcinomom pluća
Terapijski pristup pacijentima koji su oboleli od COVID-19 infekcije još uvek nije precizno definisan, a lečenje onih sa težom kliničkom slikom se oslanja na jedinice intenzivne nege. Zdravstveni centri širom sveta se trude da donesu interne smernice i vodiče za pristup lečenju onkoloških pacijenata tokom ove krize za koju je teško predvideti koliko će još trajati, uzimajući u obzir širenje epidemije, strukturu i kapacitete zdravstvenih sistema, kao i sveobuhvatni status onkoloških pacijenata1,2.
Autori mnogih radova ističu da je personalizovani pristup veoma važan kao i da na umu treba uvek imati postulat „primum non nocere“ tj. ne naškoditi. Pacijenti sa dijagnozom karcinoma pluća su u povećanom riziku od nastanka plućnih komplikacija prilikom infekcije COVID-19. Dodatno, primena hemioterapije može imati negativan uticaj na ishod infekcije kod ovih pacijenta. Različiti faktori kao što su starost pacijenta, prisustvo komorbiditeta i broj poseta bolnici mogu uticati na povećanje rizika od dobijanja infekcije, ali i razvoja teže kliničke slike1,3,4.
Sve režime lečenja koji imaju za cilj preživljavanje treba prioritizovati kad god je to moguće. Palijativni tretmani, za koje je manje verovatno da će poboljšati opšte stanje pacijenta, a time i kvalitet života, zahtevaju posebnu procenu onkologa1. Adjuvantno i neoadjuvantno lečenje takođe zahteva razmatranje, posebno imajući u vidu neoadjuvantnu terapiju koja može odložiti potrebu za hirurgijom u trenutku kada zadravstveni sistem nije u punoj funkciji. Kurativna radioterapija sa ili bez hemioterapije je rezervisana za one pacijente sa adekvatnom respiratornom funkcijom. Magnetnoj rezonanci treba dati prednost u odnosu na profilaktičku kranijalnu iradijaciju u slučaju sitnoćelijskog karcinoma pluća, kako bi se smanjio broj poseta bolnici. Za stadijum III nesitnoćelijskog karcinoma pluća, radioterapiju treba započeti prvog dana hemioterapije, kako bi bila potrebna samo dva ciklusa. U slučaju da se radioterapija započne sa drugim ciklusom, ili ako je sekvencijalno lečenje u pitanju, biće administrirana ukupno tri ciklusa hemioterapije1. Pacijente, pogotovo one koji među članovima porodice ili negovateljima imaju nekoga ko je pozitivan na COVID-19, bi trebalo testirati pre početka primene terapije, kada god je to moguće. Ukoliko je pacijent pozitivan na prisustvo virusa, a nema simptome, treba razmotriti odlaganje terapije za 28 dana. Dva negativna testa u rasponu od nedelju dana omogućavaju pacijentu da nastavi lečenje. Neophodno je razmotriti ograničavanje pristupa bolnici kao i kraće trajanje hemioterapije (4 ciklusa umesto 6)1. Za starije pacijente i one sa ECOG PS 2, potrebno je ordinirati oralnu hemioterapiju umesto intravenske, kada god je to moguće. Vodiče za prevenciju i tretiranje neutropenijske sepse bi takođe trebalo implementirati, a poželjno je razmotriti i profilaktičku primenu faktora stimulacije granulocita kao i dostavu antibiotika na kućnu adresu1. Odluku o pravom izboru terapije i pristupu lečenja onkoloških pacijenata nije lako doneti, pogotovo u uslovima kada vlada pandemija. Univerzalno rešenje ne postoji, niti možemo predvideti trajanje pandemije, ali kao i kod bilo kog drugog izazova nephodno je prilagoditi se kako bismo pacijentima pružili najbolju moguću negu.
Kao sto je Bettina Ryll istakla, kada se sve vrati u normalu, pacijenti oboleli od karcinoma se vraćaju svojoj bolesti i moramo misliti na njih.
„When everyone else goes back to normal, cancer patients go back to cancer. We have to start thinking about these people“
-
Reference
- Giuseppe Banna, Alessandra Curioni-Fontecedro, Alex Friedlaender, Alfredo AddeoHow we treat patients with lung cancer during the SARS-CoV-2 pandemic: primum non nocere. March 2020
- Anderson RM, Heesterbeek H, Klinkenberg D, et al. How will country-based mitigation measures influence the course of the COVID-19 epidemic? Lancet 2020.
- Zhou W, Liu Y, Tian D, et al. Potential benefits of precise corticosteroids therapy for severe 2019-nCoV pneumonia. Signal Transduction and Targeted Therapy 2020;5:18.
- W-jG, Z-yN, Hu Y, et al. Clinical characteristics of coronavirus disease 2019 in China. N Engl J Med 2020.
RS/ONCO/2005/0015